Genom Sydasiens nyårskalender lyfter vi fram utdrag ur den färska boken Sidor av Sydasien – Sydasien i Sverige. Under veckan inleds distribution av boken. Nu har vi också släppt ett filmat reportage kring temat för boken – se det här!
Under 2024 har Sydasiens redaktion och våra skribenter arbetat kring ett gemensamt tema – Sydasien i Sverige. Innehållet beskrevs också i en tidigare artikel (med uppmaning om att förhandsbeställa boken). Under kommande veckan (9-14 december) inleds distribution av boken. Det går fortfarande att beställa boken – och framöver säljs den också hos ett antal återförsäljare.
Samtidigt presenterar vi under december bokens innehåll i Sydasiens nyårskalender 2024 – på samma sätt som gjordes med förra årets bok Sidor av Sydasien – Land, stad och stigar däremellan i december 2023.
Nytt för i år är att vi parallellt i höst har arbetat med ett filmat reportage för att spegla delar av bokens längre reportage ”Resa genom tid och rum i Sydasien i Sverige”. Filmen kommer inom kort att presenteras här på Sydasien.se och finnas tillgänglig i Sydasiens kanal på Youtube (@sydasientidskrift, som snickras till inför lanseringen).
Genom att vi har förlagt publiceringen till slutet av året skriver vi nu medlemskapet till 2024-2025 till (läs mer på sydasien.se/medlem om stödmedlemskap och större beställningar).
Tanken är att under 2025 arrangera presentationer och temadagar på olika platser i Sverige – gärna i samarbete med aktiva medlemmar och vid bibliotek, skolor, universitet, föreningar och organisationer. En presentation kommer bland annat att hållas vid Stadsbiblioteket i Göteborg söndag 26 januari kl 14.
Först ut i nyårskalendern är en längre essä av den i Bangalore bosatte författaren Zac O’Yeah om hur inte minst skrivande svenskar har fastnat för Indien, ja det figurerar även utomnordiska giganter som Rudyard Kipling i det sprakande persongalleriet.
* * *
Läs mer | Sydasiens Nyårskalender 2024-2025
01 | Indiens oupphörliga dragningskraft på skrivande nordbor ∙ essä ∙ Zac O’Yeah
02 | Resa genom tid och rum i Sydasien i Sverige ∙ reportage ∙ Johan Mikaelsson
03 | Hur jag som författare fick ett bonusliv i Sverige ∙ essä ∙ Saiful Baten Tito
04 | Sydasiatiska diasporan i nya rum i litteraturen ∙ essä ∙ Henrik Schedin
05 | Intrycken från Sangeet lever i vår minnesbank ∙ reportage ∙ Troy Enekvist
06 | Fast någonstans mellan norr och en ö ∙ essä ∙ Lubna Hawwa
Sydasiens filmade reportage ”Sydasien i Sverige” (nedan) finns också i Sydasiens kanal på Youtube – @sydasientidskrift – följ oss och gilla oss gärna där!
Reportaget som är tio minuter långt och till största del spelades in i september är filmat och klippt av Olle Melkerhed och Caroline Hägg och producerat för Sydasien i samarbete med Johan Mikaelsson som producent och reporter.