Sista veckan i juli har än idag betydelse, inte bara för alla drabbade tamilska släkter och familjer i Sri Lanka, utan för alla som följt landet sedan inbördeskrigets dagar. I Sydasienbulletinen nr 3 1983 ägnades 16 sidor åt Black July. Sydasien återkommer till de mörka händelserna. Här lyfter vi fram ett viktigt nummer ur arkivet.
Pogromerna i Sri Lanka i slutet av juli 1983 kom inte direkt som en blixt från en klar himmel. Redan när biblioteket i Jaffna brändes 1981 anade många att vart utvecklingen var på väg och rasupplopp riktade mot tamiler hade ägt rum med jämna mellanrum sedan de första riktigt allvarliga 1956, efter tamilska protester mot språkreformen som kom att kallas ”Sinhala only act”.
Den beryktade LTTE-gerillan, vanligen kallade Tamilska tigrarna, hade 1983 hunnit vässa tänderna och kunde utföra allt mer avancerade operationer mot regeringsstyrkornas baser och posteringar i norr. Attacken på Jaffnahalvön 22 juli 1983 mot en militärkonvoj och majoritetsbefolkningens reaktioner när nyheten om 13 dödade soldater spreds i söder innebar ett startskott. När röken efter sista veckan i juli 1983 lagt sig strömmade tamilska unga till gerillan.
Sydasienbulletinen, som tidskriften kallades till 1984 då den fick nuvarande namnet) speglade händelserna i en rad texter, med svarta rubriker (ur arkivet, Tidskrifter 1980-1989 – klicka på bilden nedan för att ladda ned numret som pdf):
3/1983
Redaktionen: Det lankesiska sönderfallet dag för dag
Ledare: Lankesisk rashets i regimens tjänst
Bibin, Thomas : Colombo-regeringen har störst skuld
UD/SIDA: Colombo utan ansvar, inget ändras!
Amnesty: Tortyr i Sri Lanka sedan 1979!
Redaktionen: Sri Lanka-fakta: Mandat, folk, bistånd, organisationer
Bibin, Thomas: Inga eviga konflikter i Sri Lanka
Redaktionen: Brev om besinning till Colombo
Almqvist, Per: Första tamil-flyktingen erkänd
Redaktionen: Sydasiater i Sverige, Asylreglerna
Indien: behärskat ursinne över Sri Lanka
Bibin, Thomas : David Selbourne i intervju – ”Sri Lanka nytt Nordirland”
Händelserna sammanfattades väl i överingressen till artikeln ”Colombo-regeringen har själv största skulden”, signerad Thomas Bibin:
”Ansvaret för den totala likgiltigheten inför tamilernas utsatthet faller mycket tungt på den sittande regeringen i Sri Lanka. Sen må man ropa om terroristdåd, internationella sammansvärjningar och egna eftergifter i all oändlighet. Ty den singalesiska principfastheten och hårdheten gentemot tamilerna har under hela självständighetstiden varit ett bärande element i konsten att nå politisk makt i Colombo.”
Redaktionens indignation över det faktum att omvärlden i stort ännu inte förstått vidden av våldet och det ständigt ökande allvaret lyste igenom. Ledaren i nr 3 1983 handlade till största del om våldet i Sri Lanka och kan här läsas nedan i sin helhet:
Rashets i regimens tjänst
Den senaste tidens blodiga överfall på tamilerna i Sri Lanka blev en länge förutsedd och alltmera öppen upptrappning av våldet och motsättningarna mellan de två folkgrupperna i landet, singaleser och tamiler.
Juli-händelserna är resultaten av de allt intensivare förföljelserna mot denna c:a 20-procentiga minoritet som den konservativa singalesiska regeringen under president Jayewardene utövat genom godtyckliga arresteringar, dödsskjutningar och tortyr, utförd såväl på polisstationer som i arméläger.
En bidragande orsak till övergreppen är Colombo-regeringens oförmåga att handskas med de unga tamiler som i sin desperation tar till våldet för att nå det mål alltfler tamiler anser oundvikligt – ett fritt Tamil-land (Tamil Eelam).
Sydasienkommitteerna i Sverige tar inte ställning för detta mål, men har blivit alltmer upprörda över Colombo-regeringens sätt att hantera problemet. I ett brev till utrikesminister Bodström [Lennart Bodström red anm] i juli i år riktar Sydasienkommitteerna en rad frågor till den svenska regeringen. Erkänner den svenska regeringen att tortyr och andra övergrepp mot tamilerna förekommer?
Tänker regeringen ta upp detta med Sri Lanka eller i internationella fora? På vilket sätt kommer den sedan ett par år akuta situationen att återspeglas i det snabbt växande biståndet till Sri Lanka?
Frågan om Sverige kommer att ge tamilska flyktingar politisk flyktingstatus har nyligen och sent om sider besvarats med ja, i och med att fallet Tissaveerasingham avgjorts och politisk asyl beviljats. När det gäller de andra frågorna dröjer det med svaret.
Sydasienbulletinen anser att det vore en biståndspolitisk cynism om den samarbetsgrund som biståndet utgör inte utnyttjades för att påverka Sri Lankas regering att söka konstruktivare vägar till lösning av konflikten än dem man hittills beträtt.
Betydande biståndsresurser bör riktas in på att förbättra förhållanden för eftersatta tamilgrupper, i synnerhet bland plantage-tamilerna. Kan man inte visa att så är fallet bör biståndet omprövas.
Detta nummer av bulletinen innehåller såväl färsk rapportering om sommarens händelser som artiklar och intervjuer som speglar konfliktens djupare och historiska rötter. De förmedlar en djupt pessimistisk bild där hat och rasism nått ända upp i statsledningen. Ett inbördeskrig hotar uppenbart om inte Colombo-regeringen besinnar sig.
* * *
Den mörka veckan i juli 1983 är på inga sätt bortglömd, inte heller hos Sydasien. I slutet av juli 2013 publicerades en text i nättidskriften Sydasien.se kring pogromerna, vad som hänt under de 30 åren och aktuella protester i den då laddade tiden, åren efter att inbördeskriget avslutats 2009.
Ytterligare tio år senare, uppmärksammades 40-årsminnet av Black July i två texter på Sydasien.se. I en krönika prisades Groundviews initierade rapportering. I en personligt skriven text av om en hämndpatrull i Jaffna, som tog livet av 51 oskyldiga tamiler, däribland Cheran Rudramoorthys gode vän och mentor Vimalathasan.
* * *
En gång i tiden (främst åren 1997 och till april 2005 och mordet på redaktören Dharmeratnam Sivaram 28 april 2005) var Tamilnet en sida att titta in på för att ta del av initierad rapportering kring det som hände i det av inbördeskrig plågade norra Sri Lanka. Idag lever sidan fortfarande, men dess största värde ligger i dess historiska arkiv.
Idag är det bättre att gå till Tamil Guardian, som publiceras från London. Här ges en god överblick på engelska språket – som nu kring årsdagen av Black July. Tamilska journalister, såväl i Sri Lanka som i diasporan, är de som fortsatt intresserar sig starkast.
Läs mer | Sydasiens arkiv
Sydasiens arkiv, sydasien.se/arkivet,innehåller runt 150 tidskrifter. Några av de senaste tryckta magasinen och böckerna har ännu inte publicerats som pdf. Det fysiska arkivet finns inrymt i Sydasiens redaktion, som sedan 2020 är belägen i en lokal i Mölndals Kvarnby. Tryckta nummer kan beställas från redaktionen.
Arkivet ger en möjlighet att få en överblick över alla artiklar som publicerats i såväl tryck som i nättidskriften Sydasien.se.



