• Om länderna
    • Afghanistan
    • Bangladesh
    • Bhutan
    • Indien
    • Maldiverna
    • Nepal
    • Pakistan
    • Sri Lanka
  • Om Sydasien
    • Sydasiens historia
    • Publiceringspolicy
  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Kontakt
    • Skriv för Sydasien
Sydasien Nättidskrift

  • Start
    • Ledare
  • Kultur
  • Politik
  • Samhälle
  • Debatt
  • Reportage
  • Krönika
  • Intervju
  • Repriser
Krönika
Tweet

Jordbävningen i Sikkim – en katastrof i det fördolda

Skrivet av: Henrik Sundbom   Publicerat: 6 oktober, 2011  |  Ingen kommentar
Etiketter: Himalaya, Indien, Jordbävning, Naturkatastrof, Sikkim


Foto: Henrik Sundbom, Vackra Himalaya.


Den 19 september skakade en kraftig jordbävning om östra Himalaya, med stora konsekvenser i Nepal, Tibet, Bhutan och några av Indiens nordöstra stater. Epicentrum var strax utanför Gangtok i Sikkim.

Dela med andra
Tweet
Bokmärk!E-post
0 kommentarer

I Sikkim slingrar sig vägarna som grå ormar längs de lummiga bergssidorna. Utanför jeeparnas fönster rasar marken med en dödsföraktande vinkel ned mot dalgångarna, där floden Teesta ömsom kryper, ömsom störtar fram på sin väg mot Brahmaputra. Här och var sitter vajrar med primitiva, handdragna hiss- och linbanesystem uppspända över dalarna.

Bortanför de närmaste massiven skymtar konstant snöklädda toppar. På sina håll tronar Kanchenjunga, världens tredje högsta berg, som en vägg vid horisonten. På vintern gör snön vägarna svåra att forcera för annat än de bästa terrängfordonen. Under monsunen spolas stora delar av vägarna bort av regnet. ”Monsunen är vår vackraste tid” hör man ofta sägas i huvudstaden Gangtok, ”för då lyser bergssidorna smaragdgrönt. Men då är det omöjligt att ta sig hit…”

Gangtok, antagligen Indiens minsta delstatshuvudstad, ligger på toppen av en bergskam. Stadens små gator går i nivåer på ett sätt som för tankarna till de omkringliggande terassodlingarna för ris. Utanför Gangtok ser det naturligtvis annorlunda ut. Byarna och gårdarna ligger glest spridda på bergssidorna och -kammarna. Minsta ras, och människor blir avskärmade från vård, el och kommunikationer. Jag skulle gärna ge den här texten lokalfärg med några citat från katastrofdrabbade vänner. Men sanningen är den att sms:en kommer tillbaka och samtalen inte besvaras. Jag håller tummarna för att det är mobilnätet som kraschat.

Vy från huvudstaden i Sikkim, Gangtok. Foto: Henrik Sundbom


Någon flygplats finns inte i Sikkim. Tåg är inte att tänka på i Himalaya. Bussarna är av miniatyrformat för att fungera på serpentinvägarna. Bilarna är påfallande få för att vara i Indien. Om det kniper finns tillgång till ett par helikoptrar, men inga transporter når fram – ens till de bebyggda trakterna. Och helikopterförarna har det inte heller särskilt lätt. Strax efter jordskalvet lär närmare 300 hjälparbetare ha suttit på olika flygfält strandade i väntan på att en tjock dimma skulle lätta, och helikoptrarna föra dem mot epicentrum. En vecka senare är det i stället annalkande cyklonvindar och regnoväder som sätter käppar i hjulen för hjälpen.

När en jordbävning drabbar Sikkim och de omkringliggande delstaterna och nationerna i Himalaya stiger inte dödstalen i höjden som när tätbebyggda områden i Bangladesh eller Pakistan drabbas. Himalaya är – kort sagt – inte särskilt rubrikmässigt. Det finns inga skyskrapor eller kärnkraftverk att rapportera från som när epicentrum ligger utanför Tokyo. Däremot har åttavåningshus redan rasat i Gangtok, och de flesta av stadens hus har sprickor i grunden.

Brister någon av vattenkraftsdammarna i floden Teesta väntar en riktig katastrof. En raserad väg kan innebära total isolering. I skrivande stund når inte ens militären fram över bergsmassiven. Dödssiffran efter de senaste skalven är 74, men magkänslan säger att den knappast kan vara särskilt vetenskaplig. Hur kan man veta? Hur många saknas? Utan mobiltelefoni och farbara vägar slungas invånarna i Himalayas dalgångar med ens tillbaka till en tid då vandringen från en by till en annan kunde ta både dagar och veckor.

Mitt i mörkret och radioskuggan finns ändå ljus. Sikkim är en omhändertagande delstat. Vård, skola och omsorg hör sannolikt till de bäst fungerande i hela landet. Man ser få fattiga och sjuka på gatorna och skolorna ser ut att vara välmående. Men så skiljer sig delstatens historia också radikalt från övriga Indiens. Fram till 1975 var Sikkim ett självständigt kungadöme – inte olikt Bhutan och Nepal – och när man så småningom blev en del av Indien var det efter en folkomröstning. Befolkningen kommer att resa sig upp ur ruinerna av sina gårdar och byar, räcka varandra händer och hjälpa varandra på fötter. Man har gjort det förut, och man kommer vara tvungna att göra det igen.


Tweet
Om skribenten
Henrik Sundbom (8 artiklar)
Henrik Sundbom arbetar på den utrikespolitiska tankesmedjan Frivärld (Stockholm Free World Forum). Han har rest i stora delar av Sydasien och bott i New Delhi och har ett särskilt intresse för indisk politik. Henrik har också arbetat som guide i Bhutan och Nepal och skrivit för Upsala Nya Tidnings ledarsida. henrik.sundbom@gmail.com



Relaterade Artiklar

Byar hotas av Himalayas stigande sjöar
Suntali Shrestha berättar om alla sömnlösa nätter hon upplevt. Varje natt oroar hon sig för att larmet ska gå och att hennes by ska svämmas över av nedforsande sjövatten. Deltagarna är främst kvinnor...


En annorlunda semester i yogans tecken
Att äta i tysthet och att dricka ett glas luft. Sri Santosh Puri Ashram ligger inbäddad i grönska, genom vilken man bara kan ana det glittrande vattnet från floden Ganges. Vi befinner oss på Himalayas sluttningar,...


Har du något att tillägga?

Alla kommentarer granskas innan de blir synliga. Vänligen håll en respektfull ton i din kommentar. Håll dig till ämnet. Vi förbehåller oss rätten att avvisa kommentarer med olämpligt innehåll, såsom rasistiska och sexistiska uttalanden.





  Avbryt

« Folkets hjälte både på och utanför vita duken
Nepal: 10 år efter den kungliga massakern »
  • ANNONSER:

  • Krönika

    • Henrik Sundbom
      Rahul Gandhi: släkten Nehru/Gandhis självskrivne kronprins?
  • Intervju

    • Johanna Sommansson
      En kamp mot ett socialt system
  • Mest lästa

    • Tankar om Chanel 4 Sri Lanka Killing fields: War crimes unpunished
    • Snöbollseffekten – en frihetsrörelse växer
    • Kuppen i Maldiverna – ett angrepp på landets historia och kultur
    • Nytt år med Sydasien
    • Bangladeshisk politik – historiens skugga och nationens identitet
    • Rahul Gandhi: släkten Nehru/Gandhis självskrivne kronprins?
    • Kuppen på Maldiverna – en analys
    • In the name of honour
    • Faller det sista röda fästet nu?

    Senaste nytt

    • Faller det sista röda fästet nu?
    • Rahul Gandhi: släkten Nehru/Gandhis självskrivne kronprins?
    • In the name of honour
    • Kuppen på Maldiverna – en analys
    • Bangladeshisk politik – historiens skugga och nationens identitet
    • Tankar om Chanel 4 Sri Lanka Killing fields: War crimes unpunished
    • Nytt år med Sydasien
    • Kuppen i Maldiverna – ett angrepp på landets historia och kultur
    • Snöbollseffekten – en frihetsrörelse växer
    • Fredliga demonstrationer för frihet

    Kommenterade

    • Upp med korten på bordet, Sri Lanka! (4)
    • Nu är Sydasien gratis och tillgänglig för alla! (3)
    • Jaffna i fokus på konferens (3)
    • Ett virtuellt nummer (2)
    • En annorlunda semester i yogans tecken (1)
    • Familjen – en viktig framgångsfaktor i det indiska affärsimperiet Tata (1)
    • Sathya Sai Baba 1926-2011 (1)
    • Det fanns en gång ett Amsterdam i tropikerna (1)
    • Mellanöstern -ett retoriskt slagträ mot Sri Lankas muslimer (1)
    • Från hönsoffer till elchock (1)
  • Debatt

    • Andreas Johansson
      Tankar om Chanel 4 Sri Lanka Killing fields: War crimes unpunished
  • Reportage

    • Elin Thorsén
      På festival med Bengalens globala mystiker
  • Ledare

    • Johanna Sommansson
      Nytt år med Sydasien


Avatars by Sterling Adventures

 
  • Om Sydasien

    Sydasien är den enda nättidskriften som rapporterar kulturellt och politiskt från region Sydasien. Regionen innefattar länderna; Indien, Pakistan, Sri Lanka, Bangladesh, Afghanistan, Nepal, Bhutan och Maldiverna. Vårt kontor är globalt, vi har reportrar som arbetar från olika platser i regionen. Vi på Sydasien erbjuder dig garanterat fräscha perspektiv och kryddstark läsning.
  • Information

    • Historien om Sydasien
    • Skriv för Sydasien
    • Publiceringspolicy
    • Annonsera hos oss
    • Om Cookies (kakor)
    • About Sydasien in English
  • Sydasien på internet

    • Gilla oss på Facebook
    • Sydasien på Flickr
    • RSS – Sydasien nättidskrift
    • Kontakta oss
  • Kategorier

    • Debatt
    • Ekonomi
    • Intervju
    • Krönika
    • Kultur
    • Ledare
    • Litteratur
    • Miljö & Klimat
    • Nöje
    • Politik
    • Porträtt
    • Reportage
    • Repriser
    • Resa
    • Samhälle
    • Senaste nytt

 
Creative Commons-licens
Sydasien.se by Sydasien is licensed under a Creative Commons Erkännande-Ickekommersiell-IngaBearbetningar 3.0 Unported License.
Sydasien är en svensk ideell förening som rapporterar från regionen // Sydasien is a swedish non-profit, non-commercial organisation who reports from the region of South Asia